Інсектициди

Інсектициди -  хімічні засоби, що знищують комах, їхні яйця (овіциди) і личинки (ларвіціди). Деякі інсектициди активні також проти кліщів (інсектоакарициди) і нематод. Головна галузь застосування інсектицидів - захист сільськогосподарських культур від комах-шкідників. Товарні форми інсектицидів - розчини, концентрати емульсій, порошки що змочуються, аерозольні препарати та ін, Містять крім діючої речовини розчинник, ПАР та інші допоміжні добавки. Від складу і форми препаратів багато в чому залежить ефективність інсектицидів. Асортимент інсектицидів постійно оновлюється. Це пов'язано з появою серед комах рас, стійких (резистентних) до інсектицидів, а також з прагненням до створення препаратів, більш ефективних і безпечних для людей і навколишнього середовища.

Завдяки використанню інсектицидів знижуються втрати врожаю сільськогосподарських культур та покращується його якість.

Залежно від способу проникнення в організм комахи інсектициди поділяють на:

• контактні (всмоктуються через зовнішні покриви при зіткненні)

• кишкові (потрапляють при ковтанні)

• фуміганти  (проникаючі через органи дихання).

Деякі інсектициди (системні) здатні пересуватися по судинній системі рослин, роблячи їх токсичними для комах. Багато інсектицидів токсичні не тільки для комах, але також для людей і теплокровних тварин. Для практичного використання вибирають найбільш безпечні, які швидко руйнуються в організмі теплокровних на нетоксичні або малотоксичні сполуки. Деякі речовини (проінсектициди) перетворюються на інсектициди лише в організмі комах.

Акарициди -  засоби та препарати, що вбивають кліщів. В основному використовують для боротьби з рослиноїдними кліщами - шкідниками бавовнику, плодових, овочевих, зернових та ін культур. Найстарші акарициди, що не втратили свого значення, - мінеральні масла і 4,6-дінітро-о-крезол, що застосовуються в садах під час зимової діапаузи кліщів, а також сірка і вапняно-сірчаний відвар.

Родентициди - найбільш ефективні в боротьбі з гризунами хімічні засоби. В основному випускаються у вигляді готових приманок, рідше у вигляді порошку або рідини. Речовина повинна бути токсичною для різних гризунів, а також повинна залишатися привабливою для них довгий час. Головний недолік родентицидів в тому, що людина теж може отруїтися. Тому при застосуванні хімічних засобів необхідно мати під рукою протиотруту. І краще використовувати родентициди повільної дії - щоб була можливість вчасно розпізнати симптоми отруєння.

Родентициди діляться на дві групи:

• гострої дії

• хронічної дії.

 До перших відносяться з'єднання, що відправляють гризунів на той світ протягом 24 годин після прийняття летальної дози. Це фосфід цинку, з'єднання миш'яку, стрихнін та ін Препарати високотоксичні, і у вільному продажу їх немає. Ними можуть користуватися тільки спеціальні санітарно-епідеміологічні служби. У першій половині ХХ століття відкрили антикоагулянти. Вони безпечні для людини, ефективні по відношенню до гризунів і тому зараз застосовуються найбільш широко.

Для застосування в особистих господарствах дозволені лише деякі родентициди, що випускаються у вигляді готових до застосування гранул, брикетів, зернових принад

 Генеричні продукти не можуть вважатися повними аналогами до оригінальних препаратів.